HAKKIMIZDA
Amacımız ve Hedeflerimiz
Çocuk Etüt Merkezleri, Kadıköy ilçesinde Dumlupınar, Fikirtepe, Eğitim ve Rasimpaşa mahallelerinde ikamet eden çocuklarımızın, sosyal belediyecilik ilkesi çerçevesinde, eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmak, gelecekleri için doğru bir şekilde yönlendirilmelerine destek olmak, yeteneklerini geliştirmeye çalışmak, boş zamanlarını değerlendirmek, okuma alışkanlığını kazandırmak, kazanılmış olanı ilerletmek ve çocuklarımızın hayata hazırlanmalarında yardımcı olmak amacıyla 10 Ekim 2009 yılında Dumlupınar Mahallesinde kuruldu. Dumlupınar Mahallesi Çocuk Etüt Merkezi adı altında, mütevazi bir mekanda başlayan eğitim ve öğretim faaliyetleri, Çocuk haklarına saygılı, tartışan, sorgulayan, okuyan, kendisini ifade etmeye çalışan nesiller yetiştirmeye yardımcı olmak gibi bir misyonu eksen edindi.
Belediyemizin örnek ve özgün projelerinden biri olan Çocuk Etüt Merkezi çalışmasının önemli aşamaları Sivil Toplum Örgütleri, duyarlı vatandaşlar ve Dumlupınar Mahallesi muhtarlığıyla birlikte yürütüldü.
İlköğretim ikinci kademe Seviye Belirleme Sınavı kursunu hedefleyen proje Öğrencilerimize Türkçe, Matematik ve Fen derslerini verilerek başladı. Bu çalışmalara 3. 4. ve 5. sınıf öğrencilerini kapsayan etüt çalışmaları eklendi. Yine bu gruptaki öğrencilere Bostancı Halk Eğitim Merkezinin desteğiyle Bilgisayar eğitimi verildi.
Kuruluş döneminde öğrencilerin eğitimine çocuk edebiyatının en değerli eserlerini sunan kütüphanemiz eşlik etti.
Etüt Merkezimiz, ders yanında sosyal ve kültürel etkinliklere de önem vererek öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulundu.
Tüm bu çabalar, vatandaşlarımız tarafından büyük ilgiyle karşılandı.
Çocuk Etüt Merkezlerimizin önemli prensiplerinden biri de öğrencilerimizi ilgilendiren tüm çalışmaları veliler ile aktif işbirliği içinde yapmaktır.
Vatandaşlarımızın gösterdiği ilgi ve talepler Başkanımız Selami Öztürk  tarafından dikkate alınarak Etüt Merkezlerimizin sayısı 19 Ekim 2010 tarihinde 4’e çıkardı. Öğrenci sayısı 2000 ise ulaştı.
Çocuk Etüt Merkezlerimiz isimlerini sanat ve edebiyat dünyamızın en parlak sanatçılarımızdan aldı. Bu büyük sanatçılarımızın bir başka özelliği de yaşamlarının belli bir döneminde Kadıköy de yaşamış olmaları ve Kadıköylülük bilinci taşımalarıydı. Tam da Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın dediği gibi “Ben İstanbul’un birçok yerinde ikamet ettim. Gezdim, gördüm, yaşadım, ama en çok Kadıköy’ü sevdim. Kadıköy eskiden de değerliydi, şimdi de” Çocuk Etüt Merkezlerimizin isimleri şöyle:
Bedri Rahmi Eyüboğlu Çocuk Etüt Merkezi
Cemal Süreya Çocuk Etüt Merkezi
Fazıl Hüsnü Dağlarca Çocuk Etüt Merkezi
Kemal Tahir Çocuk Etüt Merkezi
Yeni Etüt Merkezleri nitel ve nicel olarak büyüdüğümüzü ve  verdiğimiz hizmetin çeşitliliğini - kalitesini daha da arttırdı.
SBS Kursları
600 öğrencimiz SBS kursuna devam etmektedir. Hafta sonu yapılan kurslarda Türkçe, Matematik, Fen Ve Teknoloji, İngilizce ve Sosyal Bilgiler dersleri verilmektedir. Ders kitapları, yaprak testler ve deneme sınavları materyali öğrencilerimize diğer hizmetler gibi ücretsiz verilmektedir. Ders konuları Milli Eğitim Müfredatına uygun olarak işlenmektedir. Öğretmenlerimiz alanlarında uzman ve deneyimlidir.2010 – 2011 Eğitim ve Öğretim yılında 6 adet deneme sınavı yapılacaktır. SBS kursu Mayıs ayı sonunda bitecektir.
İlköğretim 1. Kademe öğrencileri için Etüt Çalışmaları
İlköğretim 3. 4. ve 5. sınıf öğrencilerine Matematik, Fen ve Türkçe dersleri verilmektedir. 800 öğrenci bu derslerden yararlanmaktadır.  OKULİSTİK ve TTNET VİTAMİN yararlandığımız İnteraktif eğitim programlarındandır. Ayrıca ders dışında da öğrencilerimize anlayamadıkları ya da kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda yardımcı olunmaktadır.
Bilgisayar Egitimi
Merkezlerimizde bulunan bilgisayar salonunda yer alan 100 adet bilgisayarda üye öğrencilerimize, öncelikle temel bilgisayar eğitimi veriliyor, Word, Excel ve Power Point programları öğretiliyor, İnternet ortamında ödev yapma, proje ve tez hazırlamalarına yardımcı olunuyor. Öğrencilere ayrılan bilgisayarlar, Eğitimci tarafından kullanılan ana bilgisayar tarafından sürekli gözetim altında tutuluyor ve öğrencilerin kullanacağı bilgisayarlar bu bilgisayar tarafından yönlendiriliyor. Bilgisayar odasındaki yoğunluk seyreldiği zamanlarda öğrencilerimize belirli bir zaman dilimi şart koşularak oyun oynama imkanı sağlanıyor. Böylece öğrencilerimiz daha sağlıklı bir ortama çekilmiş olunuyor.
Merkezlerimizin Sağladığı Diğer Olanaklar
Rehberlik hizmetlerinden yararlanabilme,
İnternet ortamında araştırma yapabilme ve çıktı alabilme,
Bilgisayar bilgilerini geliştirme ve pratik yapma,
Kütüphaneden merkezin açık olduğu tüm gün ve saatlerde faydalanabilme, ödünç kitap alabilme,
Film gösterimlerini izleme, düzenlenen her türlü etkinliğe katılabilme,

Etüt Merkezimizin hafta içi açacağı kurslara veya düzenleyeceği etkinliklere katılabilme.

ABOUT US


Kadıköy Municipality Child Study Centers were founded in 2009 for the aim of contributing to education of children who live in Kadıköy District.

The main principle of our municipality is to give every children the chance to develop themselves and take a qualified education. Therefore, we have started to offer service to more students increasing the number of centers to 4 in 2010 that had been 1 in 2009.
Precedence is given to children who reside in Dumlupınar, Fikirtepe, Eğitim, Rasimpaşa and Merdivenköy neighborhoods. But other students who reside in nearby neighborhoods can also use the service.
Our Child Study Centers give education to primary and secondary students beginning from 3. Grade. There are 2.800 students enrolled and every year many students graduate.
Our Services
Studies
Studies with 3.4.5. grades are planned on weekdays not to hinder students’ school works. The basis of studies is to focus on school subjects in which students have difficulty, to guide them about their homework, to solve different kinds of problems and to make activities with various games. Especially, at Maths, Science and English courses interactive programs take attentions of students.
Preparation Courses for High School
These courses which 600 students take advantage of every year include 6.7.8. grades. The aim is to help 8. Grade students who will take SBS ( placement test).
In this context, students take 5 main subjects per week. These subjects are Turkish, Maths, Science, Social Science and English. Course books, worksheets and pilot test booklets are handed out to students for free.
Child Study Centers incorporate interactive education ficilities thinking that it will help the development of students.
Teachers are young, cheerful and expert in their field. Our education principal is away from authoritarian inclination. It has libertarian and loving features.
SBS ( placement test) students take their courses on Saturdays and Sundays.
In one year, total 6 SBS pilot tests take place at centers and students who are not registered in centers also have the opportunity to take these tests.
Smart Board Technology
Smart Board is available in all clasrooms at centers and activities are accompanied by a smart board technology.
As a practical and smart system, smart boards are very convenient in education to increase the visuality, to save time at lessons, to provide solving more and more problems, to digitize the works of teachers and students and to enrich our range of services.
Interactive Education
Used as a rich source, interactive educational tools make courses more enjoyable besides enriching the content. TTNET Vitamin, Okulistik, and Başöğretmenim are important interactive educational sites we utilize.
Guidance
Guidance activities are not only for students’ personal and educational problems but also for their families. It also includes the cooperation of students’ immediate surroundings.
Guidance and counseling service makes individual interviews with students after trial tests, helps students to achieve the best result in their success by the following graphs, prepares work plans for students, monitors students’ school performances,makes optionally group works on test test anxiety, applies tests to recognize students, shares the results with students and their parents and designs and makes counseling lessons.
At guidance lessons students learn effective ways of learning , take knowledge about test-solving techniques. They guided about SBS applications. This service focus on the important points that students must be careful about before and during the exam and contributes to students about creating a sense for their vocational choice and what type of high school they will attend.
Website and E-Study
All information about Study Centers, announcements, events can be easily learned from our website http://cocuketutmerkezleri.kadıkoy.bel.tr . Registration period, exam dates, parent-teacher meeting, courses, museum trips and cultural studies are being advertised on our website.
Works that belongs to students like stories, poems, pictures and so on published in a special section under the name of TIRTIL.
Parents can reach at any time to syllbuses, information about teachers, absenteeism and marks of students, books read by students from the “Study” section of our website.
Library
Serving with an open shelf system, mainly child and youth books are available as well as test books, encyclopedia and so on. Students can easily read and borrow books from library and study their lessons at the library. The main purposes of our libraries are to make students win the habit of reading books, to get them use more and more types of publication to reach the true information.
All publications in our library have been transferred to the electronic environment. You can enter the library section in order to achieve information you need from that link http://cocuketutmerkezleri.kadikoy.bel.tr
Reading workshops and informal essays are important library activities that we give importance to.
There are library at every study center. On behalf of leading students how to reach and evaluate information according to their needs, library teacher who has trained in librarianship gives lessons of information literacy.
Our libraries also organise book reading at parks, meeting with writers and reading workshops.
Computer
In the computer rooms in every centers with 100 computers ,basic computer courses are given to member students, Word, Excel, Power Point programs are taught and students are assisted to do homework and prepare projects on the internet. Computers separated for students are being kept under constant surveillance by the computer used by trainer for the information security and student computers are being directed by trainer’s. According to the density of computer room, giving students the chance to play games during certain time periods they have opportunity to spend their free time on learning as well as having fun with their teachers .
Students can print their homeworks prepared via internet for free.  
More advenced computer applications, photoshop, vector programs and web design courses are given within the scope of summer school.
Workshops
Besides the education and training, various activities are carried out on behalf of making students create a more colourful perspective of world. These are :
Film Screening
Children’s film, animations, documentaries are screened in order to support students’ education and enjoy them.
Games
Chess, taboo, scrabble are the games we offer students to improve their thinking, to increase their vocabulary, to enable them to express their ideas in different kinds of ways and to provide them enjoyment.
Cognitive Development Activities
Mental and psychomotor activities are being done to develop students’ abilities. The main ones are as follows:
Mandala, maracas, making turtle of cardboard cups, making fish of CD, making puppets of garbage bags and socks, Picture completion and designing cards.
Book Reading Workshops
Various Works of literature are read nd discussed by students. We wants them to express their thoughts by this way.
Theatres, Museums, Cinema
Students can benefit from our municipalitiy’s theatres, cinemas, museums free of charge within the quota.
Trainings like flu prevention methods, manual and oral hygiene etc. are provided by the physicians from Dumlupınar Health Center.

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Rehberlik | Kütüphane | E-etüt | İletişim
2010© Kadıköy Belediyesi Çocuk Etüt Merkezleri