VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ
Ders anında öğretmeni çok dikkatli dinlemeli, dikkatinizin dağılmasını önlemek için mutlaka not tutmalısınız. Anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için, öğretmeninize başvurmaktan çekinmeyin.
Dersleri gördükten sonra aynı gün içinde mutlaka konunun tekrarını yapmalısınız. Eğer aynı gün içinde tekrar yapmazsanız işiniz daha da zor olacaktır.
Konuyu anlamadan kesinlikle soru çözümüne geçmemelisiniz.
Hiçbir dersi ezberlememeli, tam tersi temel kavramları öğrenmelisiniz.
Kendinize bir ders çalışma programı yapın ve her zaman uygulayın.
Derslerle ilgili temel bilgileri unutmamak için belli sürelerle genel tekrar yapmalısınız.
Öğrenmede tekrarın önemi büyüktür. Tam olarak anlaşılmamış, netleşmemiş konular tekrar çalışılmalı, çalışılırken hatırlatıcı kısa notlar alınmalıdır.
Çalışma odasındaki poster, afiş ve resimler dikkatinizi dağıtır. Çalıştığınız yer, fazla soğuk ya da sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
Çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında lâzım olabilecek bütün malzemelerin el altında bulunması, dikkatinizin dağılmamasını sağlar. Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza engel olur. Zihniniz iki işi aynı anda düzgün yapamaz.
Problem çözerken çözüme ulaşıncaya kadar ara vermemek doğrudur.
Hayal kurmak çalışmanıza mâni olur. Hayal kurmaya başladığınızı fark ederseniz, bunu çalışma sonrasına erteleyin ya da hayal kurmaya devam edin ve tamamlayınca derse dönün.
Bugün kaçamak yaparak yarının sorumluluğundan kaçamazsınız!!!
Anasayfa | Hakkımızda | Rehberlik | Kütüphane | E-etüt | İletişim
2010© Kadıköy Belediyesi Çocuk Etüt Merkezleri